5 Un gospodar a adunat din livadă 84 de lădițe a câte 13 kg de mere și 75 de lad câte 15 kg de pere. Câți bani a încasat gospodarul pe toate fructele vândute, dac kilogram de mere a costat 4 lei, iar un kilogram de pere a costat 6 lei?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!