Răspuns :
Ana a mers la magazin să cumpere 3 caiete de română.Un caiet costă 7 lei.Cât costă 3 caiete?
Radu a mers la piață să cumpere 8 mere.U. măr costă 3 lei.Cât costă 8 mere?
Răspuns:
Rezolvare prin exercițiu: 7×3+8×3
Deoarece:
şi=+
Enunțul problemei:
Într-un magazin se vând caiete şi cărți. Se află 7 caiete a câte 3 desene, şi 8 cărți a câte 3 desene.
Află câte desene se află pe fiecare.
Schema problemei:
Caiete...7...a câte 3 desene} ? rechizite
Cărți...8...a câte 3 desene} ? rechizite
(Tu vei face o acoladă mare la ambele)
Rezolvare:
[tex]1)7 \times 3 = 21[/tex]
(desene)-se află pe caiete.
[tex]2)8 \times 3 = 24[/tex]
(desene)-se află pe cărți.
[tex]3)21 + 24 = 45[/tex]
(desene)-sunt pe fiecare.
Răspuns lung-Pe fiecare se află 45 desene.
Sper din suflet că te-am ajutat♡
Te implor să-mi dai like, coronița☆ şi follow ca să-mi arăți că într-adevăr acest răspuns a fost util pentru tine♡
Dacă nu e corect nu mă raportați! Doar scrieți în comentarii!♢ッ
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!