Răspuns :
Răspuns:
644 lei costa 7 pachete
Explicație pas cu pas:
1pachet. ... ? lei
5pachete ... 460 lei
7pachete ... ? lei = Intebarea
Rezolvare:
1) 460 lei : 5 = 92 lei _costa un pachet
2) 7 × 92 lei = 644 lei _costa 7 pachete
Explicație pas cu pas:
5 pachete................460 lei
7 pachete..................? lei
460÷5=92
7×92=644 lei
deci:
5 pachete............460 lei
7 pachete.............644 lei
(asa rezolv eu la scoala)
Modelul 2
5 pachete=460 lei
7 pachete=? lei
460÷5=92
7×92=644 lei
(pentru clasele mai mici am făcut modelul 2 iar pentru clasele mai mari modelul 1)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!