Răspuns:
Notam cu x - cat costa un kg de pere si cu y - cat costa un kg de mere
Vom avea:
4x+5y=35/*2
7x+2y=41/*5
8x+10y=70
35x+10y=205
Scadem din a doua ecuatie pe prima:
35x-8x=205-70
27x=135/:27
x=135:27
x=5 lei
Inlocuim valoarea gasita in ecuatia:
4x+5y=35
4*5+5y=35
20+5y=35/-20
5y=15/:5
y=3 lei
Raspuns: un kg de pere costa 5 lei, un kg de mere costa 3 lei
Explicație pas cu pas: