5 lalele ...... 50 lei
50 lei ..... baloane / 5 lei
cat costa o lalea = ?
cate baloane s-au cumparat = ?
__________________________
50 lei : 5 = 10 lei ( costa o lalea )
50 lei : 5 lei = 10 baloane ( a cumparat Ana )
6 lei carioca ......... 24 lei
24 lei .............. 6 caiete
cate carioci a cumparat ion = ?
cate caiete a cumparat Alina = ?
___________________________
24 lei : 6 lei = 4 carioci ( a cumparat ion )
24 lei : 6 = 4 caiete ( a cumpărat Alina )