. Dintr-o livadă s-au recoltat într-o zi 98 de kilograme de vișine și de cireșe. Sunt cu 18 kilograme mai multe cireșe decât vișine. Câte kilograme de cireșe s-au recoltat? • Cum se poate dezvolta problema? Citește replicile copiilor, apoi calculează. Adaugă și tu o dată pentru a dezvolta problema. (copil 1) S-au pus cate 10 kg de visine in fiecare ladita. Cate ladite s-au folosit? (copil 2) Un kilogram de cirese costă 9 lei. Câți bani se încasează dacă se vând toate cireșele?
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!