Scrie în tabel datele problemelor, apoi completează tabelul.
a) Un creion costă 2 lei. Cât costă 6 creioane de același fel?
b) 4 baloane identice costă în total 16 lei. Cât costă fiecare balon?
c) Trandafirii se vând cu 8 lei floarea. Cu 40 lei Maria a cumpărat un buchet de trandafiri. Câte flori sunt în buchet?
