👤

Compuneți și rezolvați o problemă după schemă (Voi alegeți care)
Repede vărog!!!!!​


Compuneți Și Rezolvați O Problemă După Schemă Voi Alegeți CareRepede Vărog class=

Răspuns :

Răspuns:

3,5 kg de carne 48,8 lei

1.Cat costa 14,5 kg de carne?

2.Cate kgilograme de carne se pot cumpăra cu 160 de lei?

Rezolvare

1.Cat costa 1 kg de carne?

44,8/3,5=12,8 lei

Cat costă 14,5 kg de carne?

12,8•14,5=185,6 lei

2.Câte kilograme de carne se pot cumpăra cu 160 de lei?

160/12,8=12,5 kg

Răspuns:12,8 kg de carne

Succes!❤

Coroana dacă vrei plissss!❤

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari