👤

La o cantina s-au cumpărat 100kg roșii și 725 kg de cartofi. Roșiile au costat in total 400 lei iar un kilogram de roșii costa cât 2 kilograme de cartofi.
Cât costa cantitatea de cartofi cumpărată?


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

400 : 100= 4 lei / kg rosii

4 :2= 2 lei / kg cartofi

725 *2= 1450 lei costa cartofii cumparati

Explicație pas cu pas:

sper că tema ajutat nu sunt sigură că e corectă te rog să te verifici.

Vezi imaginea CORVETSOFET