👤

Bunicul a vândut 7 lădiţe a 15 kg cireșe fiecare şi 8 lădiţe a câte 12 kg fiecare. Câți lei a încasat bunicul pe cireșele vândute, dacă un kilogram l-a vândut cu 7 lei? ​

Răspuns :

Răspuns:

7×15+8×12=105+96=201 kg cirese

201×7=1407 lei  a încasat bunicul pe cireșele vândute

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari