Răspuns:
Calculam cu cate kg de mere s-au vandut mai mult dupa amiaza:
146-96=50 kg mere
Calculam cat costa un kg de mere, impartind suma incasata in plus la diferenta de mere vandute:
250:50=5 lei
Calculam cantitatea de mere vanduta in total:
96+146=242 kg
Aflam cat bani s-au incasat in acea zi:
242x5=1210 lei
Raspuns: 1210 lei
Explicație pas cu pas: