👤

2 kg de mere și 3 kg de pere costă 13 RON iar 3 kg de mere și 6 kg de pere costă 24 RON Cât costă 1 kg de mere dar unul de pere (metoda comparației) repede Va rog!


Răspuns :

Răspuns:

2 kg mere ......3 kg pere ......13 RON | • 2

3 kg mere.......6 kg pere.......24 RON

4 kg mere......6 kg pere ........ 26 RON

3 kg mere......6 kg pere.........24 RON

_____________________________

1 kg mere ...... / ........ 2 RON

înlocuim în a doua relație

6 RON ..........6 kg pere.........24 RON

( 24 - 6 ) : 6 = 3

18 : 6 = 3 RON un kg pere

R : 2 RON un kg mere

3 RON un kg pere