👤


Pentru 4 acadele și 3 ciocolate, mama a plătit 20 de lei. În altă zi a cumpărat 4 acadele și
5 ciocolate și a plătit 28 de lei. Cât costă o acadea? Dar o ciocolată?

Imi trebuie foarte repede ca dau test

Dau coroana răspunsului corect


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 acadele .....................3 ciocolate.....................20lei

4 acadele .....................5 ciocolate ....................28 lei

-

5-3=2 ciocolate

28-20=8 lei (costa 2 ciocolate)

8:2=4 lei (costa o ciocolata)

-

3x4= 12 lei (costa 3 ciocolate)

20-12=8 lei (costa 4 acadele)

8:4= 2 lei   (costa o acadea)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari