👤

Compune o problemă după imagine, astfel încât să se rezolve prin două operații. Scrie rezolvarea. pasta de dinți 12 lei,iar periuța de 3 ori mai puti​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Mama cumpara o pasta  de dinti care costa 12 lei si o periuta care costa de trei ori mai putin decat pasta de dinti .

Cat costa împreuna pasta de dinti si cu periuta ?

-

Cati lei costa periuta ?

12:3=4 lei

Cati lei costa împreuna pasta si cu periuta ?

12+4=16 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari