👤

Radu a cumpărat şase pâini şi opt cornuri care au costat 40 lei, iar Maia sase va 12 cornuri care au costat 48 lei. Ştiind că ei au cumpărat produse de acelaşi fel, zitë lei costă o pâine și câți lei costă un corn. Dau coroană ​

Răspuns :

48:12=4lei(un corn)

4×8=32lei (8 cornuri cumpărate de Radu)

40-32=8 lei (6 pâini)

8:6=1(3) =>1 leu sau 1 leu și 3 de bani (o pâine)

R: 4 lei (un corn)

1 leu (o pâine)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari