👤

Bogdan își cumpără un corn și un iaurt.Iaurtul este de doua ori mai scump ca cornul.Bogdan achită cu o bacnotă de 10 lei,primind 3,25 lei rest.Alflati cât costa iaurtul


Răspuns :

Răspuns:

iaurt = 4,50 lei

Explicație pas cu pas:

c = corn

i = iaurt

t = total

t = 10 - 3,25 = 6,75 lei

i = 2 * c = 2c

c + i = 6,75 lei

c + 2c = 6,75 lei

3c = 6,75 lei

c = 6,75 : 3

c = 2,25

i = 2c = 2 * 2,25 = 4,50 lei

Răspuns:

iaurt = 4,50 lei

Explicație pas cu pas:

c = corn

i = iaurt

t = total

t = 10 - 3,25 = 6,75 lei

i = 2 * c = 2c

c + i = 6,75 lei

c + 2c = 6,75 lei

3c = 6,75 lei

c = 6,75 : 3

c = 2,25

i = 2c = 2 * 2,25 = 4,50 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari