Vreau cu explicatie La un magazin de jucării s-au vândut dimineata 8 ursuleti 16 ponei de plus, pentru care s-au încasat 466 de lei, iar după-amiază s-au vândut 4 ursuleti $17 ponei de plus, pentru care s-au încasat 389 de lei. Cat costa un ursulet? Dar un ponei? Interesant! Pentru a • Observå modul de rezolvare si continua problema pe caiet. Avea acelaşi număr de 8 ursuleti. 6 ponei. 466 lei 1:2 ursuleti, s-au micşorat 4 ursuleti. . 7 ponei. 389 lei datele din prima situatie. 4 ursuleti. 3 ponei. . 233 lei 4 ursuleti. 7 ponei. . 389 lei 9 S. .
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!