👤

pentru patru acadele și trei ciocolate mama a plătit 20 RON în altă zi a cumpărat patru acadele și cinci ciocolate și a plătit 28 RON cât costă o acadea dar o ciocolată

plss mâine am test
metoda comparați va rogg​


Răspuns :

Salut, am pus poza cu rezolvarea mai jos
Vezi imaginea ALBULALB

Răspuns:

Sper că te-am ajutat. Spor la temă!

Explicație pas cu pas:

4 acadele............3 ciocolate.......20 RON

4 acadele............5 ciocolate.......28 RON

_______________________________

0 acadele...........2 ciocolate........8 RON

8:2=4 RON (1 ciocolata)

4×3=12 RON (3 ciocolate)

20-12=8 RON (4 acadele)

8:4=2 RON (1acadea)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari