👤

2. Mădălina cumpără 4 prăjituri și 6 sucuri plătind 42 de lei, iar Beatri cumpără 4 prăjituri și 8 sucuri plătind 52 de lei. Câți lei costă o prăjitur Dar un suc?​

Răspuns :

Răspuns:

4 praji......6 suc......42 lei

4 praji........8 suc.....52 lei

-----------------------------------

8-6=2sucuri diferenta

52-42=10 lei costa doua sucuri

10:2=5lei costa un suc

5×6=30lei costa sase sucuri

42-30=12 lei costa patru prajituri

12:4=3lei costa o preajitura

coroana!!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari