👤

Eşti vânzător la un cât repre- magazin. Spune cât costă: 1 de pâine, dacă 4 pâinea costă 4 lei; 1 de pepene, dacă tot 4 pepenele costă 20 lei; • o roată de caşcaval, dacă un sfert costă 5 lei.​

Răspuns :

4 pâini = 4 lei => 1 pâine = 1 leu

4 pepene= 20 lei => 1 pepene= 20:4=5 lei

un sfert cascaval = 5 lei => o roata = 4×5=20 lei

Răspuns:

paine 4:1 =1 leu/ 1 paine

pepene 20:4 = 5 lei/ 1 buc.pepene

cascaval 5x4 =20 lei /roata de cascaval1

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari