👤

Ioana a cumpărat de la magazin 2 kg de roșii, 3 kg de cartofi și 4 kg de mere. Ce rest a primit de la o bacnota de 50 de lei 1 kg de rosii costa 4,5 lei, 1 kg de cartofi costa 1,5 lei, iar 1 kg de mere costa 2,5 lei?

pls ajutor ofer coroana și 10 puncte. raport la cei ce răspund la mișto!!
am nevoie pe mâine! ​


Răspuns :

2 kg rosii => 9 lei

3 kg cartofi = 4.5 lei

4 kg mere = 10 lei

9+4.5+10=23.5 lei

50-23.5=26.5 lei rest

Răspuns:

2×4,5=9lei (prețul a 2 kg de roșii)

3×1,5=4,5lei (prețul a 3 kg de cartofi)

4×2,5=10lei (prețul a 4 kg de cartofi)

9+4,5+10=23,5lei(prețul total)

50-23,5=26,5 lei (restul primit)