👤

Dacă 6 kg de mere costă 15 lei, atunci 4 kg de mere de aceeași calitate vor costa​

Răspuns :

6 kg mere ...... 15 lei

4 kg mere ....... x lei

x = (4*15)/6 = (4*5)/2 = 10 lei costa 4 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari