👤

Vă rog dau coroana să fie cu tot cu întrebări :))) Exercițiul: 3. Pentru 4 acadele și 3 ciocolate, mama a plătit 20 de lei. În altă zi a cumpărat 4 acadele și 5 ciocolate și a plătit 28 de lei. Cât costă o acadea? Dar o ciocolată? ​

Vă Rog Dau Coroana Să Fie Cu Tot Cu Întrebări Exercițiul 3 Pentru 4 Acadele Și 3 Ciocolate Mama A Plătit 20 De Lei În Altă Zi A Cumpărat 4 Acadele Și 5 Ciocolat class=

Răspuns :

Răspuns:

Vezi in foto.

Explicație pas cu pas:

Folosim sistemele de 2 ecuatii. Notam cu a acadelele si cu c, ciocolatele

Vezi imaginea CHYNEZOAYCKA
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari