Răspuns :
Răspuns:
10,50÷3=3,5 lei costa o prajitura
3,5+3,5=7 lei costa 2 prajituri
Răspuns:
Prima dată afli cât costă o prăjitură. Având în vedere că sunt 3 prăjituri vom face: 10,50:3= 3,5 lei costă o prăjitură.
Acum putem afla cât costă două prăjituri: 3,5×2=7 lei costă două prăjituri.
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!