👤

De la o cofetarie maia a cumparat 2 inghetate si 4 prajituri platind 26 lei. In alta zi la aceleasi prturi a cumparat 2 inghetate si 6 prajituri platind 34 lei. Cati lei costa inghetata ? dar prajitura?
va roooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooog dau coroana.


Răspuns :

Prin metoda comparației :

2i ____ 4p ____ 26
2i ____ 6p ____ 34
2p = 34 - 26
2p = 8 => p = 4 lei

2i ____ 16 lei ____ 26 lei
2i = 26 - 16
2i = 10 => i = 5 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari