Răspuns :
Vio și Ana merg la cumpărături .Ele trebuie sa cumpere 1 carton de oua cu prețul de 4 lei,2 sticle de lapte cu 3 lei sticla,3 kg de carne de pui cu 5 lei kg și 3 kg carne de porc cu 7 lei kg.Cat au costat toate cumpărăturile?
- 1x4=4 lei
- 2x3=6 lei
- 3x5=15 lei
- 3x7=21 lei
- 4+6+15+21= 46 lei
Sper că te-am ajutat !
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!