Salutare, cine se oferă să mă ajute. Mulțumesc.

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
D.na Lupa a cumparat 25 litri benzina cu 8 lei kg. Cati lei a platit d.na Lupu pentru toata cantitatea de benzina ?
25 leix 8 lei =200 lei
Dl. Rusu a cumparat 5 metri de stofa pe care a platit 310 lei. Cat a costat metrul de stofa?
310 lei:5=62 lei a costat un metru de stofa.
Ce cantitate de carne a achizitionat d.na Vieru pentru cantina daca a platit 300 lei stiind ca un kg de carne a costat 20 lei ?
300 lei:20 lei= 15 kg.de carne