Răspuns :
3 kg r ....... 6 kg g ........ 42 lei
5 kg r ...... 3 kg g ....... 35 lei / ×2
_________________________
3 kg r ........ 6 kg g ......... 42 lei
10 kg r ....... 6 kg g ......... 70 lei
__________________________
10 - 3 = 7 kg rosii ( in plus )
70 - 42 = 28 lei
28 : 7 = 4 lei ( costă 1 kg de roșii )
4 × 3 = 12 lei ( costa 3 kg de roșii )
42 - 12 = 30 lei ( costă 6 kg de gogoșari)
30 : 6 = 5 lei ( costă 1 kg de gogoșari )
4 × 2 + 5 × 3 = 8 + 15 = 23 lei ( costă 2 kg de roșii si 3 kg de gogoșari )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!