👤

A) Cu 10 lei lei am cumpărat o bucată de panglică la preţul de 5 lei metrul.B) Ana Am procurat 5 l de apă.C) Am cheltuit 10 lei. Dan Am cumpărat 10 kg de dovlecei la preţul de 5 lei kilogramul. Mama Ce afli calculând: a) 10 ×5 lei = lei; a b) 10 lei : 5 lei = 0 c) 10 lei : 5 = lei?​

Răspuns :

Răspuns:

a) 10•5lei=50 lei

B) 10lei:5lei=2 lei

C) 10lei:5=2 lei