👤

7 kg de mere și 3 kg de pere costă 33 lei. 5 kg de mere și 4 kg de pere costă 31 lei. Cât costă un kg de pere?​

Răspuns :

Răspuns:

7 m.......3p...... 33lei/x5

5m........4p......31 lei /x7(ori)

35.........15p.....165lei

35m.....28p.........217lei

=>28-15=13

217-165=52

52÷13=4

R:4 lei un kg de pere

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari