Răspuns:
2250 RON și 3250 RON
Explicație pas cu pas:
lungime cele două bucăți: x și y
x + y = 22 m
una din ele este cu 4 m mai lungă decât cealaltă:
x = y + 4
=> y + 4 + y = 22
2y = 18 => y = 9 m
x = 9 + 4 => x = 13 m
una dintre bucăți costă cu 1000 RON mai puțin decât cealaltă:
=> cei 4 m (diferența) costă 1000 RON:
preț 1 m = 1000 RON ÷ 4 m = 250 RON/m
Preț prima bucată:
13 m × 250 RON/m = 3250 RON
Preț a doua bucată:
9 m × 250 RON/m = 2250 RON