👤

Intrând într-o cofetărie in Paris,Iuliana a constatat că dacă ar cumpăra 5 prăjituri i-ar rămâne 7 euro , iar dacă ar cumpăra 8 prăjituri de același fel , iar mai trebui 2 euro . Câți euro costă o prăjitură ? Câți euro are Iuliana ? Câți euro îi rămân fetiței dacă cumpăra 6 prăjituri ? Dau coroană. ​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

8-5=3 prăjituri

7+2=9 euro costă 3 prăjituri

9÷3=3euro costă o prăjitură

3×5=15 euro costă 5 prăjituri

15 +7=22 euro are Iuliana

3×6=18 euro costă 6 prăjituri

22-18=4euro îi mai rămân dacă cumpără 6 prăjituri