👤

1 kg de căpșuni costă 12 RON iar unul de vișine este de 3 ori mai ieftin. Ce rest primesc dacă Pentru 4 kg din fiecare fruct achit cu două bancnote de 50 RON?​

1 Kg De Căpșuni Costă 12 RON Iar Unul De Vișine Este De 3 Ori Mai Ieftin Ce Rest Primesc Dacă Pentru 4 Kg Din Fiecare Fruct Achit Cu Două Bancnote De 50 RON class=

Răspuns :

12:3=4 lei kg de visine
12x4=48 lei capsunii
4x4=16 lei visinele
---------------------
48+16=64 lei total
50x2=100 lei
100-64=36 lei rest


Sper ca te-am ajutat! Spor la teme!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari