👤

pentru o cantină s-au cumpărat 257 kg de cartofi. cât costă întreaga cantitate dacă pentru 9 kg de cartofi se platesc 72 lei? câte kg de pot cumpăra cu 40 lei?​

Răspuns :

Răspuns:

cât costă un kg de cartofi?

72:9=8 lei

cât costă întreaga cantitatea?

257x8=2056 lei

câte kg se pot cumpăra cu 40 lei?

40:8=5 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari