👤

matei a cumparat 6 caiete si 3 rigle care au costat 15 lei,iar fratele sau,6 caiete si 5 rigle care au costat 17 lei.stiind ca ei au cumparat prodjse de acelasi fel,afla pretul unui caiet,respectiv la unei rigle. dau coroana și se poate rezolva pe parcursul acestei saptamani(29 iunie-34 iunie)​

Matei A Cumparat 6 Caiete Si 3 Rigle Care Au Costat 15 Leiiar Fratele Sau6 Caiete Si 5 Rigle Care Au Costat 17 Leistiind Ca Ei Au Cumparat Prodjse De Acelasi Fe class=

Răspuns :

Salut!

Notam cu c=caiete

r=rigle

6c+3r=15/*(-1)

6c+5r=17

--------------

-6c-3r=-15

6c+5r=17

-------------

/   2r=2 =>r=1;

6c+5=17

6c=12

c=2;