👤

48. Exerciţiu-joc. a) 690 127 56 97 104 b) 268 94 120 193​

48 Exerciţiujoc A 690 127 56 97 104 B 268 94 120 193 class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

se adună de jos în sus, rândul 4 formează rândul 3, rândul trei formează rândul doi, rândul doi formează primul rând:

a)

. 690

. 336 ; 354

. 183 ; 153 ; 201

127 ; 56 ; 97 ; 104

--

127+56=183

56+97=153

97+104=201

--

183+153=336

153+201=354

--

336+354=690

b)

. 821

. 482 ; 339

. 362 ; 120 ; 219

268 ; 94 ; 26 ; 193

--

268+94=362

94+a=120=>120-94=26

26+193=219

--

362+120=482

120+219=339

--

482+339=821

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari