👤

Dacă 7 lalele și 5 trandafiri costă 46 de lei, iar 4 lalele şi 7 trandafiri costă 47 de lei, determină: a) prețul unei lalele; b) prețul unui trandafir.​

Răspuns :

7 lalele ...................... 5 trandafiri ...................... 46 lei  x 4

4 lalele ...................... 7 trandafiri ...................... 47 lei  x 7

_____________________________________________

28 lalele ................... 20 trandafiri .................... 184 lei

28 lalele ................... 49 trandafiri .................... 329 lei

_____________________________________________

        /      ................... 29 trandafiri ................... 145 lei

145 lei : 29 = 5 lei (un trandafir)

   5 lei x  5 = 25 lei (5 trandafiri)

 46 lei - 25 lei = 21 lei (7 lalele)

  21 lei : 7 = 3 lei (o lalea)

Răspuns: a) 3 lei

                b) 5 lei

 * Sper că te-am ajutat! *

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari